Město Děčín

Město Děčín

GPS: 50°46’55.749″N, 14°12’53.213″E

Děčín (původně Tetchen) se nachází na severu Čech v Ústeckém kraji na soutoku řek Labe a Ploučnice.

Město bylo založeno na počátku poslední třetiny 13. století, písemně od roku 1283, na území Mariánské louky, která je dnes významnou archeologickou lokalitou, a byly na ní nalezeny pozůstatky osídlení. V roce 1942 bylo město Děčín sloučeno s osadou Podmokly (původně Bodenbach) na druhé straně řeky Labe čímž vznikl název města Tetchen-Bodenach. Krátký český název „Děčín“ platí od roku 1947. Od roku 2006 je Děčín statutárním městem a počet obyvatel se pohybuje kolem 50000. Ve městě a jeho okolí naleznete řadu kulturních i přírodních památek a rezervací. Město je nejníže položeným městem nad mořem v České republice (135 m.n.m.) a díky poloze je tzv. Branou do severních Čech. Děčín je významným říčním přístavem, důležitou železniční křižovatkou a leží na křižovatce několika významných silničních tahů. Město Děčín je také přirozeným centrem Českého Švýcarska a regionu Tisá je tedy ideálním místem pro výlety do nádherného okolí.

Více na http://www.region-ceskesvycarsko.cz/obce/decin/

Zámek

Zámek

Turistickou dominantou města je Děčínský Zámek a jeho zahrady s fontánou. Zámek v nedávné době prošel kompletní rekonstrukcí a je otevřen návštěvníkům. Dle archeologických poznatků vede ze zámeckých sklepů tajná chodba pod Mariánskou louku nebo dál pod korytem řeky Labe směrem na městskou část Bynov. V tajné chodbě se údajně mohou ukrývat nesčetné poklady z 2. sv. války a jiných období. Prozkoumat chodby bylo možné jen do úpatí skalního masívu, zbytek chodeb je zavalen a obnovit je není možné.

Více na http://www.zamekdecin.cz/

Centrum Pivovar

Centrum Pivovar

V Děčíně můžete navštívit celou řadu kulturních památek včetně nedávno zrekonstruovaného do nové podoby Děčínského Centra Pivovar. V centru můžete na několika úrovních pohodlně nakoupit, zajít na kávu, výborné pivo nebo jídlo do restaurace Kapitán rozmístěné ve sklepních prostorech s překrásnými klenutými stropy. Děti mohou navštívit 3D kino a hopsárium, je k dispozici také výstavní galerie obrazů a fotografií.

Více na http://www.centrumpivovar.cz/ a www.pivovarskarestaurace.com

Vyhlídky

Milovníkům vyhlídek a skalních výstupů je k dispozici Pastýřská stěna. Do restaurace – zámečku „nebíčko“ na vršku pastýřské stěny lze vyjít několika výstupními trasami včetně Via Feratta.

7

Více na http://www.region-ceskesvycarsko.cz/rozhledny-vyhlidky/pastyrska-stena/

ZOO Děčín
ZOO Děčín

Výlet na Pastýřskou stěnu se doporučuje spojit s návštěvou ZOO Děčín, které se nachází cca 380m od restaurace. Děčínská zoologická zahrada eviduje kolem 500 kusů zvířat a nabízí různé akce pro dospělé a děti.

Více na http://www.zoodecin.cz/